Antoine Albeau és Paolo Dos Reis

Micah Buzianis

Bikini, illetve fenékverseny?

Albeau mindent visz

Pár évvel ezelőtt a pesszimista szemléletű szörfösök halálra ítélték a Formula pályaversenyzést, az egyre szélesebb deszkák, és nagyobb vitorlák betörésével a szlalom versenyágban.

Mások szerint csak a tavakon van létjogosultsága a Formulának, ami annyiban igaz, hogy a tavakon Formula deszkával jóval többet lehet szörfözni, mint szlalom deszkával (sikló hajókat értve).

Szerencsére ez nem következett be, sőt, a profik krémje ugyanúgy részt vesz a Formula nagy versenyeken, mint amikor még a PWA-ban is Formula volt a versenyosztály.

Ez a tendencia szerencsére megfordult, és nem csak a profi élmezőny állt vissza, de olyan szlalom versenyzők is belekóstoltak a Formulába, akik ez idáig nem álltak még formuladeszkán. (pl. az osztrák Christoph Pressler AUT 226)

Rajt előtti helyezkedés

62 versenyzőből az első nap, a volt világbajnok Steve Allen (AUS 0) állt az élen 2 futam megrendezése után. Őt követte a brazil meglepetés ember, Paulo Dos Reis (BRA 3333). Habár régóta formulázik, de a dobogós helyet idáig nem sikerült elérnie nagy nemzetközi versenyeken. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy idén, már a Dél-, és az Észak Amerikai bajnokságot sikerült megnyernie, de ezeken a versenyeken nem volt ilyen erős a mezőny.

A második naptól merőben megváltozott a sorrend és a többszörös világbajnok Antoine Albeau (FRA 192) vette át a vezetést, (az első nap 6., és 12. helyet csinálva) és érletört egy első, és egy 2. hellyel, letaszítva ezzel Allent a topról.

Nem részletezem a naponként történt eseményeket, 6 nap alatt 15 futamot sikerül megrendezni, és a második naptól biztosan vezető Albeaut (FRA 192) nem sikerült leszorítani az első helyről senkinek, és fölényesen, 24 ponttal nyert.

A további helyezésekért igen nagy harc folyt, hiszen a 2-5 helyen lévő versenyzők 10 ponton belül voltak. 51 ponttal Paulo Dos Reis (BRA 3333) második, megelőzve a sokáig második helyet birtokló Ross Williamst (GBR 83), aki 55 ponttal végzett.

A jelenlegi élmezőny erősségére utal, hogy a volt világbajnokok, mint Micah Buzianis (USA 34) csak a 16., míg szintén ex világbajok a lengyel Wojtek Brzozowski (POL 10) a 11. helyen végzett, az említett Steve Allen (AUS 0) pesig a 6. helyre futott be.

A felszereléseket megvizsgálva, azt tapasztaljuk, hogy az első 6 helyezett más-más deszkával nevezett. A vitorlákat szemlélve, közel hasonló eredményt kapunk. Szinte az összes vitorla márka ugyanolyan eredményes, és megtalálhatók a profik kezében.
A szkegeknél viszont az amerikai, házi gyártmányú Khasy használata uralta egyértelműen az élmezőnyt.

A regisztrált deszkák száma (9 gyártó, 12 regisztrált deszka 2010-ben!) még soha nem volt ilyen mennyiségben, és a minőségük (értsd itt a siklást, fordulékonyságot, sebességet.) is kifogástalan.
A gyártók számítanak a Formula további emelkedésére, nem véletlenül ölnek annyit a fejlesztésbe. Néhány cég több deszkát is regisztráltatott ebben az évben.
A használt formula felszerelések, már igen jó áron elérhetők, melyek kiválóan alkalmasak versenyzésre, és a hazai tavainkon kedvtelésű szörfözésre, hiszen a formula hajóosztály a siklás élményét nyújtja már kis szélben is.

Említést kell tennünk a hölgyekről is, habár csak 7 versenyző indult, de az erős mezőnyt a lengyel Martha Hlavaty (POL 111) uralta, a kieső futamok után csak első helyekkel rendelkezett.