Kvótás Dido interjú

2008.03.26

Dido

Új Zéland

Detre Diána már évek óta a magyar bajnokság legsikeresebb női szörföse. A már-már teljesen megszokottá váló magyar bajnoki és „az év női szörföse” címek elérése után januárban egy újabb szintre lépett: az Új-Zélandi RS:X világbajnokságon olimpiai kvótát szerzett, így szörf kategóriában Gádorfalvi Áronnal együtt ketten fogják képviselni hazánkat Pekingben.

Teljesítetted a küldetést, megszerezted a kvótát. Az Olimpiai szereplést illetően meghatároztál magadban valami célt, vagy csak egyszerűen szeretnél minél jobban teljesíteni?

Igen teljesítettem az első nagy feladatot. De nem szeretnék ezután megelégedetten várni, hogy mit hoz a jövő. Nagy elhatározásra jutottam ez alatt a vb alatt.
Sok ismerősöm és versenytársam meglátása szerint tudásom és képességeim alapján az első 20, de akár 15 között a helyem.
Persze, hogy ezt be is bizonyítsam, még nagyon sokat kell tennem.
Én is úgy érzem, hogy képes leszek rá. Pekingben igen nagy valószínűség szerint kis, 10 csomó alatti szél várható, ami számomra eléggé kedvező, hiszen Aucklandben is főleg a kisebb szeles futamokban tudtam a mezőny elejében versenyezni.

Mesélj egy kicsit az Új-Zélandi versenyről. Mennyire voltál biztos a dolgodban?

Nagy matekozás folyt már a verseny előtt, mert a nevezési lista állandóan változott. 21 nemzet már kvalifikálta magát tavaly Cascaisban, és még 7 hely volt kiadó ezen a vb-n.
Az első változat szerint 16 ország versenyzője indult volna a kvótáért, de végül 12 jött ebből el Új-Zélandra.
De még ez a 12 is felülmúlta a várakozásokat. Jóval kevesebbre számítottam. Az első futam igen sok bíztató információval szolgált a vetélytársaimról és az esélyeimről.
Úgy tűnt, hogy a 3. hely a 7-ből reálisan tartható, bár nem lesz könnyű, mert a többiek is igen jól felkészültek és nagy küzdelem volt várható. De napról napra, futamról futamra biztosabbá vált, hogy meglesz a kvóta.

Milyen volt az időjárás? Segített, vagy inkább gátolt az eredmény elérésében?

Az idő és a helyszín tökéletes volt szinte végig a 7 napos verseny alatt. A szél is kegyes volt hozzánk, 5 csomótól 25-ig, mindenféle körülmények között helyt kellett állni. Egy nap volt csak, amikor rettentő gyenge szélben kellett versenyeznie a mezőny egyik felének, és így nem volt egyszerű a néha borzasztóan erős áramlást kellett leküzdeni. Néhány futamon igazi balatoni körülmények között kellett szörfözzünk. Pöffös, forgolódós lutri játék volt az egész, de szerencsére jól oldottam meg a helyzetet. Erősítettem a pozíciómat. Már az utolsó előtti nap biztos volt, hogy már nem veszthetem el a versenyt.

Mit tudsz a pekingi környezetről?

Bár még nem jártam az Olimpia helyszínén, nagyon sok információt hallottam már a versenyzőktől. Azt már tudom hogy nagyon speciális a környezet. Számomra szokatlanul erős az áramlás, mindez nagyon gyenge széllel és nagy hullámokkal párosul. E tekintetben az Auckland-i helyszín mindenképpen jó edzés volt, mivel hasonló körülmények között folyt a verseny, mint amilyenek várhatóak Pekingben. Hogy ez előnyös e nekem, azt pontosan nem tudom megmondani. Az biztos, hogy világ életemben kisebb szeles versenyzőnek számítottam, magabiztosabbnak érzem magam a pályán gyengébb szélben, sebességem is jónak számít a nemzetközi mezőnyben. Persze rengeteget kell még csiszolni a versenytechnikámon, mert nagyon nehéz dolgom lesz a rutinos öregek ellen.

Hogy fogsz készülni az ötkarikás játékokra? Hol fogsz edzeni? Milyen hazai, külföldi versenyek vannak a listán?

A pontos időpontok és helyszínek nincsenek meg teljesen, de elképzeléseim már vannak. Itthon igen kemény szárazföldi edzések várnak rám a téli időszakban. Ezután terveim szerint a legközelebbi vízi esemény, egy 3 hetes meleg égövi edzőtáborozás lesz, majd áprilisban Hyeresben edzés és verseny, májusban pedig az Európa bajnokság a program. A nyár beköszöntével pedig mindenképpen szeretnék az Olimpia helyszínén edzeni pár hetet nemzetközi csapatokkal.

Mennyire változtatja meg az életedet a kvóta megszerzése? Tudod folytatni a tanulmányaidat a felkészülés mellett?

Igazán még fel sem fogtam talán, hogy mit jelent vagy jelenthet számomra a kvalifikáció. Mindenesetre egy időszak lezárult és valami egészen más kezdődik. Úgy érzem, hogy innentől kezdve sokkal felelősségteljesebben kell, hogy eddzek, versenyezzek, hiszen egy egész országot fogok képviselni.
Tavaly februárban diplomáztam a Budapesti Kommunikációs Főiskolán. Így teljes erőbedobással tudok koncentrálni az előttem álló feladatra.

A testsúlyod előnynek vagy hátránynak számíthat az olimpián? Nincs nehéz dolga egy olyan könnyű lánynak mint te egy olyan nagy szörffel mint az RS:X?:) (8,5 m2 vitorla)

Az az érdekes, hogy ahogy a Mistral osztályban, úgy az RS:X-ben is, még mindig az 56kg körüli testsúly a legideálisabb. Szerencsére én pont ebbe a kategóriába tartozom. Bár a vitorla méretesebb és nehezebb lett, mint korábban volt, így az erőnléti edzésekre valóban nagy szükség van.

Mióta szörfözöl? Saját döntés volt hogy elkezdj szörfözni, vagy az 1980.-ban Repülő Hollandiban olimpiai bronzérmes édesapád unszolásának köszönhetően vágtál bele?

Életemben elöször 1999 nyarán álltam deszkán, és azóta le sem szállok nagyon róla... A döntés abszolút a sajátom volt. Igaz volt némi közöm a vitorlázáshoz, de tulajdonképpen sosem versenyeztem kishajóban, mivel édesapám nem erőltette soha, hogy valamilyen vízi sportot űzzek. Saját elhatározásból álltam a szörfre. Persze apám nagy örömére, és azóta is lelkesen támogat ebben.