Észak Szardínia - Porto Pollo és környéke


2024.02.26

2003 óta járunk vissza Szardíniára szörfözni. Valószínű, nem véletlenül :).
Feltérképeztük a lehető legtöbb helyet a szigeten ? de a legjobban az északi rész, Porto Pollo és környéke vált be. Hozzá kell tegyem, hogy legtöbbször április-májusban illetve szeptember-októberben voltunk. A tavasziak a legszelesebb hónapok, de ilyenkor még 15-18 fok a víz, ősszel a víz 22-25 fok viszont kicsivel kevesebb a szél. A szörfözhető statisztika (5bft felett) kb. 60-70% tavasszal és 50% körül ősszel, de simán ki lehet fogni egy hét szélcsendet is, emiatt érdemes minimum két hétben gondolkozni. A jó hír, hogy 3-4 bft viszont szinte minden nap fúj, ezért szlalomcuccal, kitetal vagy winggel még mindig használható. Két uralkodó széljárás van a nyugat-északnyugati és a keleties irányok. A nyugatiasak általában valamennyi csapadékot is hoznak, de ilyenkor jönnek-mennek a felhők, akár óránként váltogatja az eső és a napsütés. Keleties szélben naposabb az idő, de ezek a gyengébb kiegyensúlyozottabb szelek. A nyugatiak néha elég vadak tudnak lenni, értem ezalatt a 7-8-9bft erősséget.



Porto Pollo / Porto Liscia

A legnépszerűbb spot a szigeten. Szinte teljesen zárt öböl közepén egy félszigettel. A félsziget egy pár méter széles nyúlvánnyal kezdődik, ennek két oldala az alapspot. A jobb oldal (keleti) a kisebb, szűkebb, itt oktatnak a szörfiskolák is. A bal oldal a partközelben a kiteosoké, de így legalább a másik oldalon nincsenek. Illetve a nyugati öböl távolabbi sarkából is ki vannak tiltva (Porto Liscia). A keleti öböl mindig sík, még keleti szélben is, nyugatiban pedig pláne, ekkor a freestyleosok parádéznak leginkább. Sajnos a szél itt elég pöffös, talán távolabb a parttól egyenletesebb, a nyúlvány mellett viszont felerősödik. Az MB Pro Centernél lenne a legjobb, de oda sokat kell cipelni a felszerelést (vagy ott kell náluk tárolni). A félsziget nyugati oldala nyugati szélben sokkal jobban szörfözhető, tágasabb, de ha erős a szél akkor elég choppos. Figyelni kell a kiteokra, van egy nekik kijelölt rész. A Porto Liscia-i rész ugyanez az öböl, de a megközelítése egy kanyargós mellékútról lehetséges, nem pedig Porto Pollo városkánál. Innen teljesen ki vannak tiltva a kiteok és a lakóautók is. Nagyon barátságos, családias hely, a legtöbb lokállal. Nem kell fizetni a parkolásért sem és bőven jut hely mindenkinek. Nyugati iránynál a szél felgyorsul és az egész környéken itt a legerősebb. A víz teljesen flat, igazi szlalom mekka és a windfoil és wingfoil tanulók nem is találhatnak jobbat ki. Az öböl túlpartja kb 500m, biztonságos és akárcsak egész Porto Pollo lassan mélyülő homokos. A parton a homokbuckák között vannak szélárnyékos részek, azaz családdal is bevállalható, de Porto Pollo-n nagyobb az élet, vannak kölcsönzők és kisebb éttermek, büfék is. Az élet áprilisban kezdődik és októberben ér véget, a többi időszakban kihalt. Ennek megfelelően áprilisban és októberben elég olcsó a szállás, nyáron viszont csillagászati összegeket kérnek és ilyenkor sokan is vannak, persze a termikus szél, meg a csodálatos környezet ezt a turistaáradatot némileg megmagyarázza.



Vignola

Santa Teresa di Gallurától kb. 20km-re található ez a spot. Keleti szélben szuper kifújt, biztonságos, homokos parttal, erős szélben is csak kb. 1-1.5 méteres hullámokkal és egyenletes széllel. Két óriási ? ám elég drága - kempingben lehet lakni (pályaszállás!), de a kettő között partig lehet gurulni az autóval, ha távolabbról érkeznél. Rengeteg a kite, de tágas a hely. Van kölcsönző is, de elő és utószezonban nincs nyitva, saját cucc kell. Nyugati szélben is be lehet próbálni, de elég gyorsan gyilkos shorebreak alakul ki, ráadásul ilyenkor pont a partnál nem fúj, ami nem segíti a bejutást.



Wave spotok Vignola-tól Santa Teresa-ig

Ez a partszakasz majdnem végig sziklás, és a meder is elég változatos, de a lényeg, hogy nyugatias szelekben óriási hullámok tudnak kialakulni. Normál napokon, ha egynapos a szél akkor 5.3-mal kényelmesen lehet freerideolni a hosszú hullámokon, de egy rendes pár-napos front esetén már az első nap végére, de a második napra már tuti lehet 2-3 méteres hullámokra számítani. Ha már 2-3 napja pusztít a 7-8bft - ami nem ritka - akkor pedig igazi monster hullámok jöhetnek létre. A kedvenc helyünk erre Naracu Nieddu. A beach-ek jól ki vannak táblázva, ezt is könnyű megtalálni, a főútról kb. fél kilométert kell a part felé autózni, ott van egy aszfaltozott parkoló (szeptember végéig fizetős). Innen kb 300 métert kell a felszereléssel legyalogolni a hangulatos erdőn át a spotig ? azaz már a parkolóban jól ki kell találni mire lesz szükség. Régebben lementünk autóval, mert úgy hallottuk szezonon kívül szabad, de tavaly végigbüntettek mindenkit, szóval már nem ajánlom. Ez a top spotom. Van egy sziklazátony balkézről, így bármekkora hullámok jönnek (szintén balról) egész könnyen be lehet jutni. Ez a sziklasor egyben kijelöli a strand nyugati szélét, innen Vignoláig végig sziklás a part, de nem csak kicsit, hanem megszakítás nélkül. A másik oldal felé viszont elég hosszan többnyire homokos a beach. Az öböl keleti végén is be lehet menni, a kiteosok ott szoktak, meg a helyi wave riderek, mert arra törnek legszebben a hullámok. Az először említett starthely biztonságos és kb. 10 perc alatt a hullámtörésben lehetsz két tack-ból. Visszafelé negyedszelezni kell, és nem érdemes arra továbbsodródni, mert kelet felé egyre sziklásabb a part. De ha csak igazi nagy hullámok között közlekednél itt megtalálod, ráadásul tömeget én még nem láttam itt, kb. 3-10 szörfös a max, mentés és egyéb infrastruktúra egyáltalán nincs.



Cala Piscina a bátor helyiek terepe, már a bejutás is egy pár méteres homokos beach a sziklarengeteg között, de beljebb is mindenhol kövek állnak ki, vagy bújnak meg a vízfelszín alatt. Cserébe itt még szebben törnek a hullámok mint Naracu Nieddun. Ide a közvetlenül az út mentén álló bár melletti parkolóból lehet lejutni. Nyugati szélben működik csak.



Rena Majore. Ez két hosszú homokos beach, a közepén egy sziklaszirttel, de sajnos amikor befúj rendesen a nyugati szél, akkor itt rögtön fehérre vált a víz és szörffel nehéz bejutni és olyan szerencsétlen alakú a part íve, hogy nehéz kijutni a nyílt vízre. Emiatt szinte csak kiteosok használják. Cserébe hullámlovaglásra alkalmas hullámok jönnek az erősszeles napok után.
Természetesen ezeken a partokon kívül bárhol be lehet menni csúszni egyet ? már ha a sziklák között ezt bevállalod. Csúsztunk már La Marmorata-n és Conca Verde-n is és tervben még pár hely kipróbálása, de a fentiek egyértelműen a legjobbak.



A szelet nehéz megjósolni, de ha a windfinder térképen sok a türkiz, akkor ott már jó eséllyel lehet csúszni, ha meg zöld, akkor szinte 100%, de figyelni kell meddig ér le a szél és ennek megfelelően spotot választani.
A szigetről tudni kell, hogy a nyári főszezonban zsúfolt, de szezonon kívül néha már ijesztően elhagyatott, ellenben csodaszép. Ha autó nélkül vágsz neki, akkor nem fogod ezeket a helyeket látni. Autóval viszont nem túl megerőltető levezetni Livorno-ig és onnan átkompozni Olbia-ba vagy Golfo Aranciba.

Hollósi Péter

Fotók >>

 


Cimkék

Hozzászólások

Hozzászólok - +

Nem vagy bejelentkezve, ezért hozzászólásod csak moderálás után fog megjelenni.








51083
Írd ide az ellenörző számot:

Kiemelt ajánlataink

ION Seek AMP 6/5

119 000 Ft

176 000 Ft

ION Seek AMP 6/5
Pat Love bukósisak

16 990 Ft

27 000 Ft

Pat Love bukósisak
ION Neo Top 0.5 S/S

25 000 Ft

39 000 Ft

 ION Neo Top 0.5 S/S
ION Element 4/3

49 900 Ft

92 000 Ft

ION Element 4/3
Starboard Carve 2023

385 000 - 679 000 Ft

787 600 - 995 600 Ft

Starboard Carve 2023
Fanatic Blast 2023

359 000 - 539 000 Ft

730 000 - 994 000 Ft

Fanatic Blast 2023
Duotone E_Pace 2022/2023

189 000 - 245 000 Ft

299 000 - 398 000 Ft

Duotone E_Pace 2022/2023
ION Amaze Core 5/4

69 000 Ft

126 000 Ft

ION Amaze Core 5/4
Ascan Jibe

18 990 Ft

Ascan Jibe
Duotone S_Pace

228 000 - 265 000 Ft

353 000 - 411 000 Ft

Duotone S_Pace
Pat love impact vest

32 000 Ft

52 000 Ft

Pat love impact vest
Starboard Carve 2023

385 000 - 679 000 Ft

787 600 - 995 600 Ft

Starboard Carve 2023